Historia biblioteki

Wywiad przeprowadzony z P. Jolantą Duszak- wieloletnim kierownikiem Gminnej Biblioteki Publicznej im. Ernsta Wiecherta w Pieckach.
W którym roku została założona biblioteka?
Gminna Biblioteka Publiczna w Pieckach została założona 15 stycznia 1950 roku w efekcie   “Dekretu o Bibliotekach”  z dn. 17.kwietnia 1946 r. Na mocy tego dekretu powstała po drugiej wojnie światowej ogólnopolska sieć bibliotek publicznych. W pierwszej fazie powstawały biblioteki powiatowe, a następnie kierownicy tychże bibliotek organizowali biblioteki gminne. W powiecie mrągowskim funkcję kierownika objął  ówczesny burmistrz miasta 67- letni Włodzimierz Baran. W okresie swojej 2 – letniej kadencji zdołał zorganizować osiem bibliotek gminnych w: Baranowie, Sorkwitach, Ukcie, Wyszemborku, Nawiadach, Rybnie, Woźnicach i w Pieckach.
Ile woluminów liczy obecnie księgozbiór biblioteki?
Obecnie jest blisko 18 tys. woluminów.
W jaki sposób biblioteka pozyskuje książki?
Książki kupowane z budżetu samorządu gminy oraz dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Kto najczęściej korzysta z księgozbioru?
Gros czytelników stanowią dzieci i młodzież ucząca się, dorośli stanowią 30% ogółu czytelników.
Z jakich źródeł wiedzy mogą korzystać osoby przychodzące do biblioteki?
Oprócz książek i czasopism czytelnicy mogą korzystać bezpłatnie z Internetu.
Jaka jest najstarsza książka w bibliotece?
Najstarszą książką w bibliotece jest “Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela” Henryka Sienkiewicza, książka wydana przez Państwowy Instytut wydawniczy – Warszawa 1947.
W jaki sposób została Pani bibliotekarką?
Ukończyłam bibliotekoznawstwo i informację naukową w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie.
Jaką literaturę proponuje Pani swoim czytelnikom?
W zależności od upodobań czytelniczych. Zwolennicy literatury tradycyjnej mają do dyspozycji książki zgromadzone według działów tematycznych takich jak:
romanse, baśnie, podania, legendy, powieści obyczajowe, psychologiczne, filozoficzne, fantastyczne, religijne, biograficzne, historyczne, humorystyczne, przyrodnicze,przygodowe i podróżnicze. Miłośnicy poszczególnych pisarzy mogą rozczytywać się w ich twórczości (np. Coelho, Wharton, Łysiak, Kapuściński, Grochola, Steel). Amatorzy mocnych wrażeń – powieści grozy i kryminały.
Dla młodzieży są osobne działy z zakupionymi nowościami.
Dzieci mają do dyspozycji moc pięknie wydanych książeczek.
Średnio rocznie  kupujemy ok. 500 nowych książek do biblioteki.
Czy jest książka, którą chciałaby pani szczególnie polecić czytelnikom?
Wgłębiam się znowu w niezrównaną prozę Ernsta Wiecherta “Missa sine nomine” (msza bezimienna) – książka wydana w 1958 roku, którą odkrywam wciąż na nowo. Warto uczyć się od Wiecherta tego co jest odwieczne i prawdziwe. Dla mnie proza Wiecherta ma niepowtarzalny urok i smak.
Jaką prośbę miałaby Pani do wszystkich korzystających ze zbiorów biblioteki?
Mam okazję zaapelować do tzw. “opieszałych czytelników”,  aby nie przetrzymywali zbyt długo wypożyczanych z biblioteki książek. Najczęściej książki wypożycza się na okres miesiąca, a maksymalnie dopuszczalny czas to trzy miesiące.