Atrakcje w Pieckach

Urokliwe krajobrazy
Wypoczynek w zaciszu lasów i jezior
W upalne dni można schronić się w cieniu lasów liściastych i iglastych i wdychać leśne żywiczne powietrze.
W okolicach miejscowości Krutyń znajdują się jeziorka w lesie z pływającymi wysepkami.
Najgłębszym i jednocześnie największym jeziorem jest Jezioro Mokre.
Rzeka Krutynia zaprasza na wycieczki łodzią i spływy kajakowe.
Bogata sieć ścieżek i szlaków turystycznych
Walory terenu i krajobrazu czynią gminę miejscem aktywnego wypoczynku na rowerze i w siodle
Przyroda
Miłośnicy przyrody znajdą tu ciekawe gatunki fauny i flory.
Wśród ptaków są też gatunki chronione, np.: łabędź, bocian, czapla, żurawie, orzeł bielik, rybołów, myszołów, pustułka, puchacz, perkoz.
Specyficznym miejscem „królestwem ptaków” jest jezioro w Pieckach.
Rezerwaty przyrody chronionej:
rezerwat leśny „Królewska Sosna”- utworzony w 1959 r. znajdują się w nim dwa pomniki przyrody: „Królewska Sosna” i „Dąb na d Mokrem”,
rezerwat torfowiskowy „Zakręt” – obszar morenowy porośniety lasem mieszanym o pow. 105 ha, na jego terenie znajdują się jeziorka z pływającymi wyspami, pomik przyrody „Zakochana Para” i głazy narzutowe
rezerwat leśny „Strzałowo”- chroniony drzewostan sosonowy z domieszką dębu, świerka i lipy, rezerwat o pow. 14 ha utworzony w 1958 r.,
rezerwat krajobrazowy „Krutynia” – utworzony w 1983 r. o pow. 273 ha, ochronie podlega odcinek rzeki Krutyni oraz jezioro Krutyńskie i kresowe stanowiska zespołów leśnych.
Jeziora zapraszają na wędkowanie
Mazury nazywane są Krainą Tysiąca Jezior.
W gminie Piecki można wędkować na następujących jeziorach:
Mokre, Uplik, Białe, Nawiady, Zyzdrój Duży, Wągiel, Majcz Duży, Kiełbonki,Ganty, Dłużec, Mojtyny, Kołoin Mały, Szklarnia, Majcz Mały, Kołoin Duży, Zdróżno.
W jeziorach występują słodkowodne gatunki ryb: lin, płotka, ukleja, szczupak, leszcz, kleń.
Zimowe atrakcje
Zimą proponujemy aktywne spędzanie czasu: narty biegowe, kuligi, wędkarstwo, łyżwiarstwo, turystyka konna i piesza, kąpiele „morsów”.
Walory kulturowe
Muzeum Ernsta Wiecherta w Piersławku
W leśniczówce w Piersławku znajduje się muzeum, poświęcone pamięci Ernsta Wiecherta. Ernst Wiechert to pisarz niemiecki lat trzydziestych XX wieku, opisujący w swych utworach piękno mazurskiej przyrody. Jego dom rodzinny zachował się do dzisiaj, znajduje się w nim izba pamięci poświęcona pisarzowi. Piersławek leży przy trasie Piecki- Lipowo.
Muzeum czynne jest codziennie w dni powszednie: od 01.06 do 30.09 w godz. 9.00 – 17.00,
od 01.10 do 31.05 w godz. 10.00 – 14.00.
W niedzielę i święta muzeum jest nieczynne.
Zwiedzanie: 4 zł/os, tel.( 89) 742 14 77.
Na terenie gminy Piecki mieszkali i tworzyli też: Igor Newerly i Karol Małłek.
Muzeum w Pieckach im. Walentyny Sapieha-Dermackiej Jedną z atrakcji turystycznych w Pieckach są zbiory glinianych figurek, które kolekcjonowała Walentyna Dermacka. Wiele z nich Pani Walentyna projektowała osobiście.
Autorką figurek jest Władysława Prucnal. Kolekcje przedstawiają życie na wsi i związane z nim czynności i prace, tradycyjne stroje, obrzędy i zwyczaje.
Muzeum Przyrodnicze w Krutyni
Kolekcja przyrodnicza liczy ponad 200 eksponatów zwierząt i stale powiększa się. Wszystkie eksponaty w muzeum wykonane są przez dr Janusza Dynowskiego. W muzeum można dokładnie przyjrzeć się bielikowi, bobrowi czy wydrze. Można obejrzeć również interesującą wystawę fotograficzną.
Muzeum czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.00, a w okresie letnim również w soboty i niedziele.
Chata Mazurska w Pieckach.
Przed chatą pochodzącą z 1846 r. znajduje się kapliczka, ktora jest repliką kapliczki sprzed bazyliki w Świętej Lipce. Chata jest własnością prywatną.
Młyn wodny w Zielonym Lasku wraz z należącą do niego śluzą pochodzi z XIX wieku. Zbudowany z muru pruskiego jest charakterystycznym elementem mazurskiego stylu zabudowy.
Młyn wodny w Babiętach, którego początki wpisują się w wiek XVII, rozbudowany został w XVIII wieku. Funkcjonuje obecnie, jest to elektrownia wodna.
Kościół w Nawiadach
Kościół wybudowany przez ewangelików, obecnie użytkowany przez katolików. Zbudowany został w latach 1600-1603, wieża w górnej części drewniana, pochodzi z 1687 r. W świątyni znajduje się późnorenesansowy ołtarz główny i organy z 1806 r.
Imprezy
Pieckowiada
Festyn będący imieninami gminy, który odbywa się w lipcu. Imprezie towarzyszy wesołe miasteczko, konkursy i zabawy dla dzieci i dorosłych. Można obejrzeć występy gwiazd polskiej estrady.
Biesiada Weselna
Impreza plenerowa z elementami tradycyjnego wesela ludowego, odbywa się 15 sierpnia. Towarzyszą jej występy kapel folklorystycznych, konkursy i zabawy.
Dożynki
Impreza plenerowa organizowana we wrześniu, na której prezentowane są płody rolne,
odbywa się msza św. polowa, korowód wieńców. Tradycyjnym obrzędom towarzyszą występy zespołów muzycznych, konkursy i zabawy.
Święto Pieczonego Ziemniaka
Impreza plenerowa odbywa się we wrześniu, towarzyszą jej występy muzyczne, konkursy ziemniaczane, biesiada przy ognisku i zabawa taneczna.
Agroturystyka
Miłośnicy wiejskich klimatów znajdą tu kwatery, zapewniające bliski kontakt z naturą i wiejską kuchnię.